Ubuntu Server 18.04 Hostname Değiştirme

Linux dağıtımlarında en basit olarak bilinen, ilk olarak öğrenilen konulardan biri hostname'i değiştirmektir. Bunu iki yöntemle yapabiliriz: İlk olarak geçici olarak hostname komutuna yeni hostname parametresi verilerek yapılır. Tabi ki bunun için root yetkisi gerekmektedir. Bu yöntem ile reboot yapıldığında hostname tekrar eski hostname'i alır.

Diğer yöntem ise kesin olarak hostname'i değiştirmemizi sağlar. Bunun için hostname konfigürasyon dosyası olan /etc/hostname dosyası herhangi bir editör ile açılarak mevcut olan hostname güncellenerek dosya kaydedilir. Daha sonra sunucuyu reboot ettiğimizde hostname değişmiş olur.

Yukarıdaki ikinci yöntem Ubuntu Server 18.04'de geçerli değil. Sunucu kurulumu yaparken hostname'i değiştirmem gerektiğinde bilinen bu yöntem ile yaptım. Ancak sunucuyu reboot ettiğimde hostname değişmemişti. En basit bilinen konulardan birini dahi yapamamıştım. Hatta belki yanlış yapmışımdır diyerek bir kaç kez denedim ama sonuç değişmedi. Artık tek yapılacak şey: google 😀

Araştırdığımda Ubuntu 18.04 sunucu sürümünde hostname'i değiştirebilmeniz için öncesinde bir işlem yapmanız gerekmektedir: /etc/cloud/cloud.cfg dosyasındaki preserve_hostname değerini false'dan true'ya çevirmeniz gerekmektedir. Daha sonra ikinci yöntemdeki gibi hostname'i değiştirebilirsiniz. Artık sunucuyu reboot ettiğinizde hostname değişecektir.

hostnamechange.png

No Comments Yet